سرپرست فرمانداری سرخس
حسین غریب

    .     .     .
کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.

نظرسنجی
مطالب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟
آماربازدیدکنندگان
۱۳۹۶/۱۰/۲۴

معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی :

رشد ۱.۴ درصدی سهم ایران از مقالات چاپ شده در نشریات معتبر دنیا

معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی گفت: سهم ایران از تعداد مقالات چاپ شده در نشریات معتبر دنیا در سال ۹۲ نزدیک به ۸ دهم درصد بوده که این میزان در سال ۹۶ به ۲.۲ درصد رسیده و این نشان از رشد ۱.۴ درصدی دارد.

معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی گفت: سهم ایران از تعداد مقالات چاپ شده در نشریات معتبر دنیا در سال 92 نزدیک به 8 دهم درصد بوده که این میزان در سال 96 به 2.2 درصد رسیده و این نشان از رشد 1.4 درصدی دارد.
به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی؛ دکتر سید جواد حسینی  در مراسم تجلیل از پژوهشگران برتر دانشگاه‌های فرهنگیان کشور که در محل هتل تابان مشهد برگزار شد افزود: بر اساس رتبه‌بندی تایمز تعداد دانشگاه‌های برتر کشور از یک دانشگاه در سال 92 به 14 دانشگاه در سال 96 رسیده است.
 معاون استاندار بابیان اینکه امروزه 85 درصد دانش تولیدشده دنیا توسط 25 کشور انجام می‌شود اظهار داشت: تعداد مقالات نمایه شده پژوهشگران ایرانی در پایگاه ISI از 31 هزار و 142 مقاله در سال 92 به 43 هزار و 292 مقاله در سال 96 رسیده است.
وی افزود: رشد 1.6 درصدی مقالات ایرانی در این پایگاه در سال 92 به 14 درصد در سال 96 رسیده است ولیکن اکثر مقالات تولیدشده کاربستی نیست و باید به سمت کاربستی کردن مقالات پیش برویم.
حسینی با اشاره به رشد نامتوازن تولید مقالات در کشور گفت: بیشترین رشد مقالات در حوزه فیزیک و شیمی بوده است ولیکن در حوزه علوم انسانی تولید مقالات بسیار کم است.
معاون اجتماعی، سیاسی و امنیتی استاندار خراسان رضوی بابیان اینکه امروز در عرصه پژوهشی با تحول فرهنگی در علم مواجه هستیم اظهار داشت: امروزه تولید علم از انحصار دانشگاه‌ها خارج‌شده است و توسعه و تولید علم به نهادهای اجتماعی کشیده شده است.
وی افزود: امروزه داده‌های پژوهشی عمومیت‌یافته و در معرض قضاوت همگان قرارگرفته است و پژوهش و علم در اواخر قرن 20 از مرحله دانشگاهی به مرحله پسا دانشگاهی رسیده است.
حسینی تصریح کرد: در دوره پسا دانشگاهی وازدید جامعه، دانشمند فردی که صرفاً در دانشگاه کار تحقیقاتی می‌کند نیست.
معاون استاندار با برشمردن مهم‌ترین ویژگی‌های علم پسا دانشگاهی اظهار داشت: توزیع جنسیتی و نقش برجسته زنان در تولید دانش و همچنین توزیع سنی و آموزش مادام‌العمر از ویژگی‌های علم پسا دانشگاهی است.
وی گفت: توزیع طبقاتی، توزیع ارزش‌های دانشی، توزیع رشته‌ای و میان‌رشته‌ای، توزیع جغرافیایی، توزیع سازمانی و توزیع بخشی از دیگر ویژگی‌های علم پسا دانشگاهی است.
حسینی در ادامه به بیان مفهوم شکوفایی اجتماعی پرداخت و اظهار داشت: فضای جامعه به‌گونه‌ای است که مردم علیرغم شاخص‌های رو به رشد در زمینه‌های مختلف به‌ویژه رشد اقتصادی و علمی، این رشد را احساس نمی‌کنند و این نشان از عدم احساس شکوفایی اجتماعی در جامعه است.
وی گفت: شکوفایی اجتماعی حالتی است که اکثر افراد جامعه احساس می‌کنند جامعه آن‌ها مسیر رشد را طی می‌کند و نسبت به آینده امیدوار می‌شوند
معاون استاندار افزود: یکی از بسترهای مهم و شاخص عمده توسعه همه‌جانبه جامعه این است که مردم جامعه احساس شکوفایی اجتماعی داشته باشند ولیکن احساس شکوفایی اجتماعی با بد انگاری در عرصه سیاسی خدشه دار شده است.
معاون استاندار یکی از قلمروها در رشد شکوفایی اجتماعی را عرصه دانش دانست و اظهار داشت: باید دستاوردهای کشور در زمینه تولید علم و دانش اطلاع رسانی شود تا آحاد جامعه با پیشرفت‌های علمی جامعه آشنا شوند.
وی گفت: تعداد پارک‌های فناوری کشور از 32 مورد در سال 92 به 41 مورد در سال 96 رسیده است و مراکز رشد علم و فناوری نیز در همین بازه زمانی از 146 مرکز به 178 مرکز رسیده است.
حسینی افزود: بیش از 3 هزار شرکت دانش بنیان در کشور فعال هستند که سهم استان 164 شرکت می‌باشد. شرکت‌های دانش‌بنیان استان بیش از 340 محصول تولید می‌کنند و زمینه اشتغال نزدیک به 5 هزار نفر را فراهم کرده‌اند.
وی تصریح کرد: در 5 سال اخیر هزار میلیارد تومان برای شرکت‌های دانش‌بنیان توسط دولت در استان سرمایه‌گذاری شده است و این شرکت‌ها فقط در سال قبل 10 میلیون دلار صادرات داشته‌اند.
معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی تأمین و بهسازی نیروی انسانی و راه‌اندازی مرکز تحقیقات استراتژیک تعلیم و تربیت را از رسالت‌های اصلی دانشگاه فرهنگیان دانست و اظهار داشت: دانشگاه تربیت‌معلم دانشگاهی مأموریت گرا است و تربیت‌معلم پژوهنده یکی از رسالت‌های این دانشگاه باید باشد.
حسینی پژوهش نخبه‌گرا را از عارضه‌های پژوهش دانست و اظهار داشت: مدرسه و معلم پژوهنده کانون تحولات کیفی در جامعه هستند و منشأ تربیت‌معلم پژوهنده دانشگاه فرهنگیان است.
وی افزود: معلمان باید از معلم حافظه محور کتاب‌خوان به معلم پژوهنده تبدیل شوند زیرا معلم پژوهنده شکل‌دهنده سازمان یادگیرنده مدرسه است.


منبع : اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی
تعداد بازدیدها : ۶۱۷


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید