سرپرست فرمانداری سرخس
حسین غریب

    .     .     .
کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.

نظرسنجی
مطالب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟
آماربازدیدکنندگان
۱۳۹۷/۰۲/۲۳

معاون استاندار:

دانشگاه جامع علمی کاربردی دانشگاه نسل سوم و چهارم، ارگانیک و نیاز محور است

با حضور معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی مراسم تجلیل از اساتید نمونه دانشگاه جامع علمی کاربردی استان برگزار شد.

با حضور معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی مراسم تجلیل از اساتید نمونه دانشگاه جامع علمی کاربردی استان برگزار شد.
به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، سید جواد حسینی در این مراسم گفت: امروزه دو نوع دانشگاه مکانیکی و ارگانیکی وجود دارد. دانشگاه مکانیکی رسالتش تربیت نیروی انسانی بدون نگاه به بازار کار است ولی دانشگاه ارگانیکی دانشگاه مسأله محور و ماموریت گرا است که متناسب با نیاز جامعه نیروی انسانی پرورش می دهد و دانشگاه جامع علمی کاربردی دانشگاه نسل سوم و جهارم، ارگانیک و نیاز محور است.
 معاون استاندار با بیان اینکه  در نظام آموزشی سه دوره آموزشی عمومی، پایه و تخصصی وجود دارد اظهار داشت: دوره آموزش ابتدایی و متوسطه اول دوره های آموزش های عمومی هستند که ویژگی این  نوع آموزش ها تقاضا محور بودن است و دولت الزام دارد بر اساس تقاضای جامعه آموزش عمومی و رایگان را بگستراند.
وی افزود: به همین دلیل است که از 105 هزار مدرسه موجود در کشور 107 مدرسه تک دانش آموزی هستند  و نزدیک به 13 میلیون دانش اموز در کشور تحت پوشش آموزش عمومی قرار دارند.
وی گفت: دوره متوسطه دوم دوره آموزش پایه است و این دوره ها باید نیاز محور باشد ولیکن این دوره ها نیز تبدیل به دوره های تقاضا محور شده است و به میزانی که دانش آموزان تقاضا برای رشته های تحصیلی دارند به همان میزان هم از آنان ثبت نام بعمل می آید.
 حسینی با بیان اینکه در آموزش و پرورش طرح توسعه متوازن و هدایت تحصیلی برای برقراری توازن بین رشته های تحصیلی به اجرا در آمده است اظهار داشت: در دوره آموزش پایه و دوره آموزش تخصصی علاوه بر استعداد و انگیزه انسانها، نیاز جامعه برای رشته ها نیز باید لحاظ شود ولیکن این امر در متوسطه  دوم لحاظ نمی شود وهنوز گرایش به سمت رشته ریاضی و رشته های فنی کم است و در واقع توسعه رشته ها  هنوز نامتوازن است.
وی گفت: در متوسطه دوم بدلیل مسائل مختلف گرایش به سمت رشته تجربی زیاد شده است و اگر برای این امر چاره اندیشی نشود در آینده هرم نیروی کار جامعه دچار آسیب خواهد شد.
حسینی آموزش زدگی، کنکورگرایی، حافظه محوری، آموزش غیرکاربردی، آموزش کپسولی و فشرده را آفت و بلای نظام آموزش و پرورش دانست و گفت: تغییر این روش ها با کمک جامعه و مقاومت نکردن میسر می شود.
 معاون استاندار دوره دانشگاه را دوره آموزش های تخصصی دانست و اظهار داشت: امروزه در نظام دانشگاهی نیز انبوهی از تحصیل کردگان تئوریک و بدون نیاز جامعه پرورش می دهیم.
وی افزود: امروزه دو نوع دانشگاه مکانیکی و ارگانیکی وجود دارد. دانشگاه مکانیکی رسالتش تربیت نیروی انسانی بدون نگاه به بازار کار است ولی دانشگاه ارگانیکی دانشگاه مسأله محور و ماموریت گرا است که متناسب با نیاز جامعه نیروی انسانی پرورش می دهد و دانشگاه جامع علمی کاربردی دانشگاه نسل سوم و جهارم، ارگانیک و نیاز محور است.
وی تصریح کرد: در استان خراسان رضوی 65 دانشگاه علمی کاربردی داریم  که متناسب با نیاز ها باید آموزش دهند ولیکن یکی از آسیب هایی که متوجه این دانشگاه است برگشت به سمت آموزش های غیر لازم  و غیر مهارتی جامعه است.
 حسینی درادامه با بیان اینکه کشورهایی که از سرمایه گذاری در آموزش و پرورش غافل باشند خطری جدی آنان را تهدید می کند اظهار داشت: کشورهای نظیر فنلاند، سنگاپور، ژاپن و کره جنوبی پیشرفت خود را مدیون توجه به آموزش و پرورش  هستند.
 وی افزود:عامل و منبع اصلی تحول در جامعه معلمان آن جامعه هستند به همین دلیل باید اذعان کنیم که تحولات جامعه با تحولات کیفی در منابع انسانی آموزش و پرورش یعنی معلمان رقم خواهد خورد.
 معاون استاندار با بیان این که معلمان در ایران از جایگاه بالایی برخوردار هستند عنوان کرد: ما  براین باوریم که هیچ جامعه ای از سطح معلمان خویش بالاتر نخواهد رفت و حرارت جامعه از معلمان و آموزگاران سرچشمه می گیرد.
حسینی درپایان گفت: افلاطون در مدینه فاضله خود می‌گوید "من آرزو دارم که فرمانروای مطلق العنان جهان شوم و قدرت داشته باشم همه مردم جهان را در نقطه ای گرد آورم و به آنان بگویم هر چه دارید را در پای تعلیم و تربیت بریزید زیرا ساختن جامعه از طریق تعلیم و تربیت و نظام آموزشی میسر است."
 


منبع : اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی
تعداد بازدیدها : ۸۶۴


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید