محمد رضا رجبی مقدم
فرماندار شهرستان سرخس
 

    .     .     .
کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.

نظرسنجی
مطالب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

بازدید امروز ۳۵
تعداد بازدیدکنندگان امروز ۵ نفر
تعداد بازدیدکنندگان دیروز ۷۳ نفر
کل بازدیدکنندگان ۶۳۲۵۵۳ نفر
تعداد کاربران مهمان ۴۷ نفر
آماربازدیدکنندگان
۱۳۹۹/۱۰/۱۸

رئیس جمهور در مراسم افتتاح طرح‌های کلان ملی دانش‌بنیان و کارخانه‌های نوآوری:

تحولات اخیر آمریکا نشان داد یک پوپولیست چطور می‌تواند آبرو و حیثیت کشورش را خدشه‌دار کند/ تولید ۲ نوع واکسن مهم و صرفه جویی ۲۰۰ میلیون یورویی، افتخاری برای کشور است

رئیس جمهور تحولات اخیر آمریکا را نشانگر سست و بی‌بنیان بودن دموکراسی غربی دانست و تاکید کرد: این تحولات نشان داد که علیرغم پیشرفت علم و صنعت در این کشورها، عوام‌گرایی چقدر زمینه دارد و یک آدم پوپولیسم چگونه می‌تواند طی ۴ سال آبرو و حیثیت کشورش را خدشه‌دار کند.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی روز پنجشنبه در مراسم افتتاح 5 طرح‌ ملی دانش‌بنیان و کارخانه‌های نوآوری وزارت جهاد کشاورزی و معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور اظهار داشت: می‌بینیم یک آدم ناسالم می‌آید و قدرت را در دست می‌گیرد، روابط آمریکا را با کل دنیا دچار مشکل کرد و چه ضربه‌های بزرگی به کشور خودش، به منطقه ما و فلسطین، سوریه، یمن و همه مناطق جهان می زند.

رئیس جمهور تصریح کرد: امیدوارم این درس عبرت برای همه دنیا و برای حاکمان بعدی کاخ سفید باشد که دو هفته دیگر قدرت را در دست می گیرند تا بیایند و جبران کنند و کشورشان را به آن جایگاهی که باید ملت بزرگ آمریکا داشته باشد، برگردانند. این جایگاه، عقل، قانون و تعهد است و بازگشت به این جایگاه به نفع خودشان و جهان است.

دکتر روحانی گفت: امیدواریم شر آدم‌های کم‌سوادی که در اداره کشور، دنبال منافع خانوادگی و فردی خودشان هستند، از سر این کشور و دنیا کم شود و ان‌شاء الله شاهد یک شرایط بهتری در منطقه و جهان باشیم.

رئیس جمهور با بیان اینکه "اینها نشان می‌دهد که چه مقدار اخلاق و اعتدال و به فکر مردم بودن مهم است"، گفت: می‌خواهم یک بار دیگر از شهید عزیز؛ شهید سلیمانی یاد کنم، هیچ ندیدم جناحی و حزبی فکر کند و همیشه به فکر مردم بود نه تنها به فکر مردم خودمان، حتی به فکر مسلمان‌ها و منطقه بود و خدمات بزرگی به کل منطقه و مردم کرد.

دکتر روحانی اظهار داشت: ممکن است داخل یک جناح و حزبی رشد کنیم، حتی با تکیه بر جناحی موفق شویم و قدرتی را به دست بیاوریم اما در عین حال وظیفه ما این است که به تمام ملت و همه مردم با هر سلیقه، ایده و قومیتی خدمت و نسبت به همه آنها تواضع کنیم.

رئیس جمهور در ادامه سخنان خود با اشاره به افتتاح طرح‌های ملی شرکت‌های دانش‌بنیان و کارخانه‌های نوآوری در چهلمین پنج‌شنبه افتتاح طرح‌های کلان ملی کشور، گفت: امروز شاهد افتتاح طرح تولید 2 نوع واکسن مهم در کشور بودیم که از نظر امنیت غذایی و اقتصادی برای کشور بسیار مهم است و صرفه‌جویی ارزی که با تولید این واکسن‌ها در داخل کشور ایجاد می‌شود بسیار ارزشمند خواهد بود و امیدواریم با توسعه کار بعد از تأمین نیاز داخل، به مرحله صادرات این واکسن‌ها برسیم.

دکتر روحانی همچنین با اشاره به افتتاح کارخانه‌های نوآوری در استان‌های خراسان رضوی و فارس، گفت: پارک‌های فناوری و کارخانه‌های نوآوری فضای کشور را علمی می‌کند و باعث می‌شود که سلسله حرکت دانشگاهی در کشور قطع نشود. امروز با وجود این کارخانه‌های نوآوری تحصیل، پژوهش و تحقیقات ادامه می‌یابد و به اقتصاد پاک و پربار در کشور می‌رسیم که می‌تواند قدرت علمی را که پس از ایمان به عنوان قدرت فرهنگی از اهمیت بالایی برخوردار است، تقویت کند.

رئیس جمهور افزود: قدرت علمی در همه زمینه‌ها اعم از دفاع، اقتصاد و توانمندسازی کشور برای رفاه و آسایش مردم نقش اساسی دارد و حرف اول را می‌زند و امیدواریم تا پایان دولت شاهد افتتاح کارخانه‌های نوآوری بیشتری در استان‌های مختلف کشور باشیم.

دکتر روحانی خاطر نشان کرد: نکته مهم در افتتاح‌های امروز این است که نشان می‌دهد که قدرت اقتصادی دیگر در اختیار معادن، نفت، فولاد و... نیست. البته آنها جایگاه خود را دارند، اما امروز فکر و ایده و فناوری به جای معدن نشسته است.

رئیس جمهور با بیان اینکه ایده و فکر در شرکت‌های دانش‌بنیان و کارخانه‌های نوآوری تبدیل به رفاه مردم و خودکفایی کشور، اشتغال جوانان و درآمدزایی می‌شود، گفت: امروز بزرگترین شرکت‌های دنیا، نه شرکت‌های نفتی و معدنی، بلکه شرکت‌های دانش‌بنیان و فناوری‌های نو هستند.

دکتر روحانی تغییر فضا در مورد شرکت‌های دانش‌بنیان در کشور را کار بزرگ این دولت در این حوزه عنوان کرد و گفت: امروز با توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان از علم و دانش کسب شده توسط دانش‌آموختگان و متخصصان برای خودکفایی کشور استفاده می‌شود و شاهدیم که در برخی زمینه‌ها  در توسعه علم و موفقیت‌های علمی فاصله زیادی با دنیا نداریم در فناوری نانو چهارم دنیا هستیم و شانه به شانه بزرگان این فناوری حرکت می‌کنیم و در زیست فناوری نیز کارهای بزرگی در کشور در حال انجام است، ضمن اینکه در داروسازی و تولید واکسن، قدم‌های نهایی را برمی‌داریم و می‌توانیم در واکسن دامی و انسانی خودکفا باشیم.

رئیس جمهور خاطر نشان کرد: در زمینه تأمین تجهیزات و تولید کمپرسورهای عظیم در صنعت نفت و گاز نیز موفقیت‌های بزرگی به دست آورده‌ایم.

دکتر روحانی با بیان اینکه وجود یک یا چند کارخانه نوآوری در چند استان و همکاری و همفکری آنها برای پیشرفت کشور بسیار مهم و ارزشمند است، گفت: کارخانه نوآوری در واقع زنجیره‌ای است که از دانشگاه آغاز و به صنعت مراکز تولید محصولات و در نهایت به بازار متصل می‌شود.

رئیس جمهور افزود: کارخانه‌های نوآوری که متکی بر فکر و ایده‌اند، می‌تواند برای کشور خلق ثروت کند و از همه دست‌اندرکاران فعال در این بخش برای تلاش‌هایشان قدردانی می‌کنم.

دکتر روحانی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به سالگرد رحلت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، اظهار داشت: مرحوم هاشمی برای آبادانی و سازندگی کشور زحمات زیادی کشید، در دوران دفاع مقدس، دوران سازندگی کشور و همچنین در حوزه فرهنگی و توسعه فرهنگی کشور کارهای ارزنده‌ای کرد که باید همیشه قدردانش باشیم و عملکرد او الگوی ما باشد.

رئیس جمهور همچنین با یادآوری 19 دی 56 و قیام مردم قم در این روز با گرامیداشت یاد شهدای این روز، گفت: 19 دی یک حرکت بازگشت ناپذیر در مسیر پیروزی انقلاب بود که ثمره روشن آن را با فرار شاه در دی‌ماه 57 و پیروزی انقلاب اسلامی در بهمن‌ماه مشاهده کردیم.

دکتر روحانی همچنین به سالروز سقوط هواپیمای اکراینی اشاره و با آرزوی صبر برای کسانی که عزیزان خود را در این حادثه از دست دادند، گفت: این حادثه بسیار تلخ، دردناک و باورناکردنی از اشتباه یک فرد، و از بی‌تدبیری یک جمع از روی سهو و خطا نشأت گرفت که حادثه خونبار و دردناکی بود که جمعی از نخبگان کشور در میان جانباختگان این حادثه جان به جان آفرین تسلیم کردند.

رئیس جمهور تأکید کرد: حتماً در دادگاهی دقیق این حادثه بررسی می‌ شود و نتیجه دادگاه می‌تواند جبران‌کننده لطمه‌ای باشد که به جایگاه هوانوردی کشور ایجاد شد.

متن کامل سخنان رئیس جمهور در این مراسم بزودی منتشر می شود...


منبع : اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی
تعداد بازدیدها : ۶۸۴


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید